ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Szczegóły informacji

Wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Budownictwa, Ochrony Środowiska i Rolnictwa - BS

Ogłoszono dnia: 2012-08-21 11:26:12

Termin załatwienia

Godziny pracy Urzędu

Osoba kontaktowa

Paulina Walczak - Referent

Miejsce załatwienia

Starostwo Powiatowe w Krośnie Odrzańskim,
ul. Piastów 10 B,
66-600 Krosno Odrzańskie,
 
Wydział Budownictwa, Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Pokój 204
 

Telefon kontaktowy

68 383 0230

Sposób załatwienia

Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej następuje w formie decyzji administracyjnej.  Sprawy o wydanie decyzji lub zaświadczenia prowadzone są w trybie przepisów ustawy z dnia 03.02. 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późniejszymi zmianami) oraz ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami)

Miejsce odbioru

Decyzja lub zaświadczenie przesłane zostaną listem poleconym. Istnieje możliwość osobistego odbioru decyzji lub zaświadczenia. Wówczas prosimy o podanie we wniosku nr telefonu w celu powiadomienia o możliwości odbioru decyzji lub zaświadczenia.

Wymagane Dokumenty

  • Wniosek o wyłączenie z produkcji gruntów rolnych położonych na terenie Powiatu Poznańskiego. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko (nazwę) wnioskującego, oznaczenie geodezyjne nieruchomości: obręb (położenie), arkusz mapy, numer działki.
 
Załączniki:
  1. Decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami ustawyo planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.*
  2. Dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością (np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, poświadczony skrócony odpis księgi wieczystej itp.).
  3. Plan zagospodarowania działki (zgodnie z projektem budowlanym) i zestawienie powierzchniz zaznaczoną powierzchnią gruntów przeznaczonych do wyłączenia z produkcji i z uwzględnieniem klas i użytków znajdujących się w granicach działki (działek)
  4. Mapę ewidencyjną z przedmiotową działką w celu dokładnej lokalizacji.
  5. Mapę glebowo- rolniczą w celu określenia pochodzenia gruntów ( mineralne, organiczne)
  6. Wypis z ewidencji gruntów w celu uzyskania informacji o klasie bonitacyjnej gruntów.
  7. Pełnomocnictwo udzielone osobie działającej w imieniu inwestora z załączonym dowodem zapłaty należnej opłaty skarbowej
 

Czas realizacji

30 dni

Opłaty

Wniosek z załącznikami, decyzja lub zaświadczenie nie podlegają opłacie skarbowej

Tryb odwoławczy

Stronie przysługuje odwołanie od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze za pośrednictwem  Starosty Krośnieńskiego, w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Uwagi

Podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku jest: osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.
 
Pod pojęciem "wyłączenie gruntów rolnych z produkcji" rozumie się: -rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntów (zgodnie z art. 4 pkt 11 ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych Dz. U. z 2004r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.). Zgodnie z tą ustawą o ochronie podlegają użytki rolne klas: I, II, III, IIIa i IIIb, użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia organicznego klas IV, IVa, IVb, V i VI oraz grunty wymienione w art. 2 ust 1 pkt 2 - 10.
 
Zgodnie z nowelizacją wyżej wymienionej ustawy obowiązującą od dnia 1.01.2009 roku (ustawa z dnia 19.12.2008r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych Dz. U. Nr 237, poz. 1657) przepisów ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych stanowiących  użytki rolne położonych w granicach administracjnych miast.
 
Z produkcji rolnej wyłączyć można grunty, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostały przeznaczone na cele nierolnicze i nieleśne oraz w przypadku braku takiego planu grunty dla których decyzją Wójta, Burmistrza zostały określone warunki zabudowy i zagospodarowania tych gruntów dla inwestycji nierolniczej i nieleśnej. Wyłączenie gruntów może być trwałe lub  nietrwałe (czasowe). Osoba, która uzyskała zgodę na trwałe wyłączenie gruntu rolnego z produkcji jest zobowiązana do uiszczenia należności czyli jednorazowej opłaty zgodnie z określoną w tej ustawie wysokością oraz opłat rocznych, stanowiących 10% należności przez okres 10 lat. Osoba, która uzyskała zgodę na nietrwałe (czasowe) wyłączenie gruntu rolnego jest zobowiązana do uiszczenia opłat rocznych przez okres faktycznego wyłączenia, jednak nie dłużej jak przez okres 20 lat. Należność umniejsza się o wartość rynkową wyłączonego gruntu.
 
Obowiązek uiszczania należności i opłat rocznych nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolnej na cele budownictwa mieszkaniowego do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego i do 0,02 ha na każdy lokal w przypadku budynku wielorodzinnego.
Właściwym w sprawach ochrony gruntów rolnych jest starosta, a gruntów leśnych dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, z wyjątkiem obszarów parków narodowych, gdzie właściwym jest dyrektor parku.
 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2004r. Nr 121, poz. 1266, z późniejszymi zmianami).
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071, z późniejszymi zmianami).
  • Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2003r. Nr 80, poz. 717, z późniejszymi zmianami).

Załączniki